Gürfil İTÜ Roket Teknolojileri Kulübünün sponsoru oldu


Gürfil, İTÜ Roket Teknolojileri Kulübü'nün 21-28 Ağustos 2017 tarihlerinde İskoçya'da düzenlenen 'International Rocket Week' yarışmasındaki roketin hazırlamasının sponsoru oldu. 

HaberTurk, 06 Eylül 2017

Sancak roketi İTÜ'ye dünya birinciliği getirdi

ROTEK İskoçya'da katıldığı ''International Rocket Week'' yarışmasında dünya birinciliği elde etti!

İskoçya’da 21-28 Ağustos 2017 tarihlerinde bu yıl 32.si düzenlenen ‘International Rocket Week-Uluslararası Roket Haftası’ yarışmasına tamamen kendi üretimi olan roketleriyle katıldı.

Yarışmaya payload kategorisinde katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Roket Teknolojileri Kulübü dünya birinciliğiyle ülkemize döndü.

İstenilen irtifayı sağlayan ve gelişmiş faydalı yükleri sayesinde dikkatleri üzerine çeken ROTEK ekibinin geliştirdiği ve ürettiği roket uçuş sonrası başarılı bir kurtarma operasyonu yaparak puanları topladı.

Yarışmada 100’den fazla roket ateşlendi. Tasarladığımız tamamen güneş enerjisi ile çalışan faydalı yükümüz ile dikkatleri üzerimize çektik.

Apogee noktasının 22 metre altında ayrılma sistemimiz faydalı yükümüzü serbest düşüşe bıraktı.

 

‘SANCAK’ ROKETİMİZ GÖKLERDE ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRDİ!

İskoçya' düzenlenen IRW2017 yarışmasına payload kategorisine tamamen kendi üretimi olan roketiyle katılan ROTEK yaptığı tasarım ve gerçekleştirdiği harika uçuş sayesinde birinci olmaya hak kazandı.

Prof.Dr.Zahit Mecitoğlu'nun danışmanlığını, Uçak ve Uzay Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Ümit Yelken'in başkanlığını yürüttüğü kulüp, çalışmalarına henüz 2017'nin ocak ayında başlamıştı.

Yoğun çalışmalar sonrası roket gövdelerinin üretimi ve roket aviyoniği konularında yaptıkları çalışmaların sonucunu aldılar.

100'den fazla roketin katıldığı yarışmada istenilen irtifaya ulaşan ve görevleri başarıyla tamamlayan ROTEK ekibi katıldıkları payload kategorisinde birinci olmaya hak kazandılar.

Kulübün büyük hedefleri arasında Türkiye'nin ilk uzay sınırı roketini tasarlamak ve ateşlemek de var.

Bu alanda Türkiye'nin ilk sıvı yakıtlı roket motorunu tasarlamak için çalışmaları yürüten ROTEK ekibi çalışmalarına yeni başarılar katmak üzere devam ediyor.